Pochówki z dnia 18.10.2020 oraz 28.03.2021

Dotychczasowe pochówki Dzieci Utraconych odbyły się 18 października 2020 r. i 28 marca 2021 r. Miały one miejsce na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy.

Pierwszy raz pochowano 90 martwo urodzonych dzieci, które zostały pozostawione w dębickim szpitalu. Symbolicznie złożono do grobu również Księgę pamięci z imionami prawie 50 zmarłych dzieci. Niektóre ze zgłoszonych dzieci odeszło kilkadziesiąt lat wcześniej.

Wiele rodzin dawało znać, że pochówek Dziecka Utraconego był dla nich wielkim przeżyciem – trudnym, ale koniecznym krokiem na drodze mierzenia się z bolesnym faktem odejścia oczekiwanego dziecka.

Uroczystość pogrzebową poprzedziła Msza Święta, którą odprawiono w kościele Miłosierdzia Bożego. Sprawowana była w intencji tych, którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku poronienia czy przedwczesnego porodu. Uroczystości przewodniczył ksiądz proboszcz Antoni Bielak. Na symbolicznym grobowcu zostały złożone kwiaty i znicze, niektóre podpisane imionami utraconych dzieci. Inicjatywa pochówku powstała w Dębickim Hospicjum Domowym i została zainspirowana działalnością Jana Pawła II, który tłumaczył, czym jest dar życia i zawsze stawał w obronie nienarodzonych.

Drugi pochówek odbył się 28 marca, również na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej. Tak samo jak pierwszy, został poprzedzony Mszą Świętą w kościele Miłosierdzia Bożego. Do zbiorowej mogiły złożono nie tylko urnę z prochami blisko 50 dzieci, ale również Księgę Pamięci wraz z imionami Dzieci Utraconych. Jeszcze mocniej, niż poprzednio, w przygotowanie wydarzenia włączyło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Młodzi przygotowali stronę internetową, pomogli w przygotowaniu plakatów informujących o pochówku Dzieci Utraconych oraz włączyli się w przygotowanie Liturgii Mszy Świętej w kościele i ceremonii pogrzebowej na cmentarzu.

Powrót do strony główej